בשיתוף ZBANX
סדרת POCO F9 נחשפת בהצצה ראשונה לקראת אירוע ההכרזה הרשמי ב-1 בספטמבר. שני המכשירים בסדרה, דגם POCO F9 Pro לצד דגם POCO F9 Ultra, מגיעים עם פלטפורמות Snapdragon 8 Elite Gen 5 מהדור החמישי של קוואלקום בשילוב שבב עזר גרפי ייעודי בשם VisionBoost D8. במקום להציג את מעבד הדגל כנתון במבחני ביצועים סינתטיים, החברה מחברת בין כוח המחשוב, ניהול המשאבים התרמי, קצב תגובת המגע ומערך השמע לחוויית גיימינג ומולטימדיה רציפה.
החשיפה המוקדמת מציגה את המעטפת ההנדסית שתומכת במעבד, וכוללת מסכי AMOLED בקצב רענון של 185Hz, קצב דגימת מגע רגעי של עד 4800Hz ומערכת סאונד ייחודית בכיול Bose הכוללת סאבוופר ייעודי בדגם הבכיר.
נקודות מפתח POCO F9
* מעבדי דגל לצד שבב גרפי ייעודי: שילוב פלטפורמות Snapdragon 8 Elite גרסה 5, יחד עם שבב VisionBoost D8 לשיפור תמונה בזמן אמת והפחתת עומס מהמעבד הראשי.
* מנגנון WildBoost לאופטימיזציה ממושכת: ניהול דינמי של תדרים ומשאבים במטרה למנוע נפילות פריימים (FPS Drops) ולווסת טמפרטורה במשחקים כבדים.
* הפרדה בין 185Hz ל-185FPS: מסכי AMOLED בקצב רענון של 185Hz לצד תמיכה מקורית של החומרה ב-24 משחקים בקצב רינדור של עד 185FPS.
* מערכת שמע 2.1 ערוצים בדגם ה-Ultra: תצורה הכוללת שני רמקולים סימטריים לצד סאבוופר ייעודי בכיול Bose – מהלך שנועד להרחיב את טווח הבס שחסר לרוב במכשירים ניידים.
* סוללות בקיבולת מוגדלת: סוללת סיליקון-פחמן של 8,050mAh בדגם ה-Ultra וסוללת 6,330mAh בדגם ה-Pro.
מעבדי הדגל: למה תקרת הביצועים היא רק חצי מהמשוואה?
מבחינת כוח עיבוד נטו, שני המכשירים ממוקמים בשכבה העליונה של שוק הסלולר:
* POCO F9 Ultra מבוסס על פלטפורמת Snapdragon 8 Elite Gen 5.
* POCO F9 Pro מבוסס על גרסת ה-Snapdragon 8 Elite Gen 5, V series.
* שניהם משלבים זיכרון RAM מסוג LPDDR5X במהירות 9600Mbps לצד תקן אחסון UFS 4.1.
ערכות השבבים מסדרת Snapdragon 8 Elite מציגות זינוק בעיבוד בזכות ארכיטקטורת ליבות ה-Oryon, מעבד גרפי (GPU) מתקדם ומנוע NPU ייעודי למשימות בינה מלאכותית. עוצמת עיבוד זו מיועדת בעיקר למשחקי עולם פתוח, משחקי מרוצים וכותרי פעולה תלת-ממדיים, שבהם הטלפון נדרש לחשב תאורה, תנועת עצמים ופיזיקה בזמן אמת.
עם זאת, מעבד דגל מגדיר רק את התקרה התיאורטית של המכשיר. בזמן משחק ממושך, העומס המקביל על המעבד, השבב הגרפי ומערכת החשמל יוצר חום שמאלץ את החומרה להוריד תדרים (Thermal Throttling). התוצאה עשויה להיות מכשיר שמתחיל חזק מאוד, אך אחרי 15 או 20 דקות חווה גמגום וירידות בקצב הפריימים.
כדי להתמודד עם הנקודה הזו, משולב בשני הדגמים שבב גרפיקה נפרד בשם VisionBoost D8. במקום שהמעבד המרכזי יישא בכל עומס העיבוד הוויזואלי, השבב הייעודי מטפל בפעולות משלימות:
* AI Super Resolution: שדרוג רזולוציית התמונה בזמן אמת, המאפשר למשחק להתרנדר ברזולוציה בסיסית נמוכה יותר ולצרוך פחות משאבים.
* Smart Frame Rate: חיזוי והשלמת פריימים חכמה לשמירה על תנועה שוטפת.
* Game HDR: ניתוח והרחבה של הטווח הדינמי בסצנות חשוכות או מוארות מדי.
מנגנון WildBoost: שמירה על יציבות לאורך זמן
הפער שבין שיא ביצועים רגעי לביצועים מתמשכים הוא המקום שבו נכנס מנגנון WildBoost Optimization.
במקום להעלות את תדרי העבודה של המעבד למקסימום באופן גורף, פעולה שמביאה לעלייה תלולה בטמפרטורה ולצריכת סוללה מואצת המנגנון מנתח את סוג המשחק ואת קצב הפריימים הנדרש, ובוחר אסטרטגיית תזמון משאבים דינמית. מטרתו היא למנוע צניחות פריימים רגעיות, לווסת את פליטת החום ולאזן את אספקת המתח, כדי שהפלט הגרפי יישאר אחיד גם אחרי חצי שעה של משחק רציף.
ב-POCO F9 Ultra, המנגנון האלגוריתמי נתמך גם במערך קירור פיזי רחב היקף בשם LiquidCool Technology. המערך כולל תא אידוי בטכנולוגיית Loop Heat Pipe (LHP) בשטח של 6,300 ממ"ר, בליטת 3D המוצמדת מעל ערכת השבבים וכיסוי גרפיט של 17,820 ממ"ר. על פי מדידות מעבדה פנימיות של החברה, תכנון זה מאפשר להפחית את טמפרטורת השבב בעד 3 מעלות תחת עומס.
185Hz מול 185FPS: שני מספרים שמתארים דברים שונים
בנתוני התצוגה של סדרת POCO F9 מופיעים שני נתונים שקל לבלבל ביניהם: קצב רענון מסך של 185Hz וקצב פריימים של עד 185FPS. מדובר בשני שלבים נפרדים בשרשרת הצגת התמונה:
1. קצב רענון המסך (185Hz): מתאר את היכולת הפיזית של פאנל ה-AMOLED, כמה פעמים בכל שנייה הוא מסוגל להחליף תמונה.
2. קצב הפריימים במשחק (185FPS): מתאר את כמות התמונות שהחומרה ומנוע המשחק מצליחים לייצר בפועל בכל שנייה.
אם המשחק עצמו מוגבל או שהחומרה לא עומדת בעומס, מסך מהיר לא יועיל. כדי לסגור את המעגל, החברה מציינת כי הסדרה תומכת בקצב מקורי של 185FPS ב-24 משחקים (ובהם CrossFire: Legends ו-Blood Strike), וכן בקצב של 165FPS בכותרים מובילים כמו Call of Duty: Mobile ו-Mobile Legends: Bang Bang.
קצב של 185FPS מוסיף 65 תמונות בשנייה בהשוואה ל-120FPS, ומקצר את מרווח הרענון ב-3 מילי-שניות. התוצאה היא תנועה חדה יותר והפחתה בטשטוש, אך היא דורשת מהמעבד, מהקירור, מאופטימיזציית WildBoost ומפאנל התצוגה לפעול בסנכרון מלא – ללא צוואר בקבוק באחת מהחוליות.
המסכים עצמם מבוססים על פאנל AMOLED מסוג M11 ברזולוציית 1.5K (מבנה HyperRGB), המגיע לבהירות נקודתית מקסימלית של עד 10,000nits (ב-1% APL) ועד 4,500nits בתרחישים רחבים (25% APL) והם כוללים עמעום עד 1 ניטס לתנאי חושך.
דגימת מגע וג'ירוסקופ: המענה שמתחת לפני השטח
מעבר לקצב הצגת התמונה, חוויית משחק תחרותית מושפעת ישירות מהמהירות שבה פעולות המשתמש נקלטות במכשיר.
סדרת POCO F9 מציגה קצב דגימת מגע רב-אצבעות של עד 480Hz בעשר נקודות מגע במקביל, לצד קצב דגימת מגע רגעי של עד 4800Hz המופעל במצב Game Turbo. בנוסף, משולב חיישן ג'ירוסקופ עם קצב דגימה של 200Hz המיועד למשחקי ירי (כמו PUBG Mobile ו-Delta Force).
קצב דגימת מגע גבוה לא ישנה את מיומנות השחקן, אך מטרתו ההנדסית היא לוודא שהמכשיר אינו הגורם המעכב בזמן פקודות מהירות, מחוות החלקה מרובות אצבעות או שינויי כיוון חדים.
תפיסת השמע: שיתוף פעולה עם Bose ומערכת 2.1 ערוצים
מכשירי ביצועים בעבר נטו להתפשר על רכיבים היקפיים לטובת כוח העיבוד. בדור הזה, POCO מציגה שיתוף פעולה אקוסטי עם Bose, המעיד על ניסיון להרחיב את המכשיר לחוויית מדיה שלמה יותר:
* מערכת 2.1 ערוצים ב-POCO F9 Ultra: המכשיר משלב זוג רמקולים סטריאופוניים סימטריים (מדגם 1115D) יחד עם סאבוופר ייעודי (מדגם 1620). מבנה זה נועד להעניק פתרון הנדסי לתחום התדרים הנמוכים (בס), שלרוב נבלע במבנה הדק של סמארטפונים, ולספק בימת סאונד רחבה ועמוקה יותר במשחקים ובסרטים.
* סטריאו סימטרי ב-POCO F9 Pro: הדגם כולל זוג רמקולים סימטריים מדגם 1115F בכיול Bose.
* כוונון Bose Game Audio: שני המכשירים כוללים פרופיל שמע ייעודי לגיימינג שנועד לחדד את המרחב התלת-ממדי של קולות צעדים ויריות, הן ברמקולים והן בחיבור אוזניות.
סוללות, ממדים ויכולות צילום
ההבדלים בין שני הדגמים מגדירים שתי גישות ארגונומיות שונות:
* POCO F9 Ultra: מציע מסך של 6.9 אינץ' ומשלב סוללת סיליקון-פחמן בקיבולת 8,050mAh (צפיפות אנרגיה של 809Wh/L ו-16% סיליקון). המטרה היא להבטיח מרווח אנרגטי מספק ליומיים של שימוש רגיל או לשעות ארוכות של משחק בקצב רענון גבוה.
* POCO F9 Pro: מציע מידות נוחות יותר לאחיזה ביד אחת עם מסך 6.59 אינץ' וסוללה של 6,330mAh. בנוסף, גרסת ה-Aurora Green של דגם זה כוללת גב בציפוי זרחני פעיל הפולט זוהר בחושך לאחר חשיפה לאור.
* טעינה מהירה: שני הדגמים תומכים בטעינה חוטית של 100W HyperCharge, טעינה אלחוטית של 50W HyperCharge, וטעינה הפוכה (עד 27W חוטית ועד 22.5W אלחוטית).
בגזרת הצילום, שניהם עושים שימוש בחיישן ראשי של 200MP עם מייצב אופטי (OIS), אך מציעים עדשות שונות למרחק: ה-Ultra משלב מצלמת פריסקופ של 50MP עם זום אופטי 5x (וזום ללא איבוד איכות עד 10x) לצד עדשה רחבה של 50MP, בעוד ה-Pro משלב מצלמת טלפוטו צפה של 50MP עם זום אופטי 2.5x המתאימה לפורטרטים, לצד עדשה רחבה של 8MP.
השוואת מפרטים: POCO F9 Ultra מול POCO F9 Pro
| מאפיין | POCO F9 Ultra | POCO F9 Pro |
|---|---|---|
| ערכת שבבים | Snapdragon 8 Elite Gen 5 | Snapdragon 8 Elite Gen 5, V series (SM8850-1-AB) |
| שבב שיפור תמונה | VisionBoost D8 ייעודי | VisionBoost D8 ייעודי |
| אופטימיזציית ביצועים | WildBoost Optimization | WildBoost Optimization |
| מערכת קירור | LiquidCool (תא אידוי LHP 6,300 ממ"ר, בליטת 3D, גרפיט) | מערך קירור מתקדם מובנה |
| תצוגה | 6.9 אינץ' AMOLED M11, רזולוציית 2608x1200 | 6.59 אינץ' AMOLED M11, רזולוציית 2510x1156 |
| קצב רענון מסך | עד 185Hz | עד 185Hz |
| קצב פריימים נתמך | עד 185FPS (ב-24 כותרים), 165FPS בכותרים נבחרים | עד 185FPS (ב-24 כותרים), 165FPS בכותרים נבחרים |
| דגימת מגע | 480Hz רב-נקודתי, 4800Hz רגעי, ג'ירו 200Hz | 480Hz רב-נקודתי, 4800Hz רגעי, ג'ירו 200Hz |
| תצורת שמע | 2.1 ערוצים (רמקולים 1115D + סאבוופר 1620) בכיול Bose | סטריאו סימטרי (רמקולים 1115F) בכיול Bose |
| מצלמה ראשית | 200MP עם מייצב תמונה אופטי (OIS) | 200MP עם מייצב תמונה אופטי (OIS) |
| מצלמת טלפוטו | 50MP פריסקופ (זום אופטי 5x, מייצב OIS) | 50MP טלפוטו צפה (זום אופטי 2.5x, מייצב OIS) |
| מצלמה אולטרה-רחבה | 50MP | 8MP |
| קיבולת סוללה | 8,050mAh (סיליקון-פחמן) | 6,330mAh |
| טעינה מהירה | 100W חוטית, 50W אלחוטית, טעינה הפוכה | 100W חוטית, 50W אלחוטית, טעינה הפוכה |
| תצורות זיכרון | 12GB+256GB / 16GB+512GB / 16GB+1TB | 12GB+256GB / 12GB+512GB |
| צבעים | שחור, אדום כהה (Dark Cherry) | שחור, לבן, ירוק זרחני (Aurora Green) |
מה עדיין לא ידוע לקראת ההשקה
למרות חשיפת המפרט הטכני המרכזי, התמונה המלאה סביב סדרת POCO F9 טרם הושלמה:
* מחירי ההשקה והנחות מוקדמות: החברה טרם פרסמה את המחירים הרשמיים ואת תמחור ההטבה המוקדמת (Early Bird). בשלב זה עמודי המוצר מציגים מחירים מקדימים בלבד ללא מבצעי ההשקה, ונתוני העלות הסופיים לצרכן ייחשפו רק באירוע.
* מיצוב שוק תחרותי: אירוע ההכרזה יבהיר כיצד POCO מתמחרת את דגם ה-Ultra מול מכשירי הדגל המובילים, והאם שדרוג מערך הצילום, הסוללה והסאונד מאפשר לה להתחרות כמכשיר דגל כולל מעבר למיצוב המסורתי כמכשיר ביצועים בלבד.
אירוע ההשקה הגלובלי יתקיים ביום שלישי, 1 בספטמבר בשעה 15:00 שעון ישראל (20:00 לפי שעון GMT+8), וישודר בשידור חי בעמוד הפייסבוק הרשמי של POCO Global
* עמוד המוצר באליאקספרס POCO F9 Pro
* עמוד המוצר באליאקספרס POCO F9 Ultra












